Porada
Co robi olej w naszym silniku?
dodano: 2013-11-13 Kategoria: Poradnik olejowy
autor: Oleoo Tagi: olej silnikowy , funkcje oleju silnikowego

Co robi olej w naszym silniku?

Sprawdź czy wiesz dlaczego olej silnikowy jest niezbędny dla silnika twojego samochodu. Czy olej tylko smaruje podzespoły silnika, czy może coś więcej?

 

Podwyższenie temperatury silnika oraz zmniejszenie pojemności miski olejowej w dzisiejszych silnikach powoduje, że oleje silnikowe muszą pracować o wiele trudniej niż kiedyś. Czy ciągłe projektowanie i ulepszanie aut, a co za tym idzie tworzenie nowych, mocniejszych i bardziej wydajnych jednostek silnikowych, nie wymaga od producentów olei silnikowych lepszych olei?

 

Z pewnością tak, oleje silnikowe co roku są ulepszane,  aby spełniały lepsze parametry smarne przeznaczone dla nowych jednostek silnikowych oraz dla nowych norm emisji spalin.

 

 

Co znaczy, że olej silnikowy musi wykonać pewną pracę?

 

Oczywiście wiemy, że oleje silnikowe są niezbędne do właściwej pracy silnika. Wszyscy pewnie mają wyobrażenie, że dzięki oleją silnikowym elementy silnika stają się śliskie i mogą łatwiej pracować pomiędzy sobą. Ale tam zachodzą również procesy inne niż tylko te, o których nam się tylko wydaje, że występują. Mianowicie olej pełni kilka znaczących funkcji dla naszego silnika. Aby silnik był zdolny do właściwego funkcjonowania przy zachowaniu odpowiedniej mocy, to olej musi wykonać cztery podstawowe zadania:

 

·         smarować elementy silnika

·         ochraniać i zabezpieczać silnik

·         czyścić silnik

·         chłodzić silnik

 

Czyli spełnia 4 funkcje dla silnika spalinowego każdego samochodu:

·         smarną

·         ochronną

·         czyszczącą

·         chłodzącą

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY