Porada
Co wchodzi w skład oleju?
dodano: 2013-11-13 Kategoria: Poradnik olejowy
autor: Oleoo Tagi: skład oleju silnikowego , olej silnikowy

Co wchodzi w skład oleju?

 

Zanim chcemy wypowiadać się na temat właściwości danego oleju powinniśmy dowiedzieć się z jakich podstawowych składników składa się każdy olej silnikowy. Jeśli masz zamiar znać się na olejach, warto zacząć od początku...

 

 

Istnieją dwa główne komponenty z których olej silnikowy jest zbudowany. Do nich zaliczamy bazę olejową oraz dodatki uszlachetniające. Olej bazowy stanowi przeważający skład oleju. Dodatki substancji chemicznych są następnie dodawane do polepszenia właściwości bazy olejowej.

 

 

Co to są bazy olejowe?

Podstawowym surowcem służącym do otrzymania paliw, jak i olejów  smarownych jest „czarne złoto”, czyli surowa ropa naftowa wydobywana z głębi ziemi. Po dostarczeniu ropy naftowej do rafinerii podaje się ją obróbce. Podstawowym procesem produkcji baz olejowych jest destylacja.

 

Istnieją dwa główne typy baz olejowych, a mianowicie pochodzenia mineralnego i syntetycznego. Oleje bazowe, pochodzenia mineralnego powstają w wyniku licznych przemian realizowanych na blokach olejowych w rafineriach. W skrócie dążymy do obniżenia ilości węglowodorów  aromatycznych,  usunięcie  węglowodorów   o   prostych   łańcuchach  węglowych oraz usunięcie atomów siarki i azotu. Otrzymana mineralna baza olejowa występuje w postaci oczyszczonej i stanowi główny składnik środków smarnych dla branży samochodowej. 

 

 

  

 

Oleje bazowe pochodzenia syntetycznego są specjalnymi olejami smarnymi chemicznie opracowanymi w laboratoriach. Są one zaprojektowane z czystych związków, które nie zawierają zanieczyszczeń, które są usuwane wyniku licznych procesów chemicznych. Syntetyczne oleje bazowe, które pojawiły się już na początku wieku XX,  nie były szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, aż do niedawna. Dzisiejszy rozwój nowoczesnych i wysilonych jednostek spalinowych przyczynia się do popytu na oleje silnikowe najwyższej jakości.

 

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY