Porada
Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?
dodano: 2014-03-09 Kategoria: Poradnik olejowy
autor: Oleoo Tagi: poradnik olejowy , olej silnikowy

Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?

Istnieje tylko jeden sposób aby to sprawdzić, mianowicie poznać typ bazy olejowej z jakiej został wyprodukowany.

 

Na obecnym rynku motoryzacyjnym prezentowana jest szeroka oferta olejowa wielu producentów. Spośród tej szerokiej gamy produktów rożnych marek można wyróżnić grupę olejów zaliczanych do produktów syntetycznych. Czy są to rzeczywiście oleje syntetyczne. Pewnie, nie jeden Kowalski powie, że to prawda, ponieważ jest tak napisane na opakowaniu oleju silnikowym.

Natomiast okazuje się, że oferowane oleje „syntetyczne”, tak naprawdę nie są wyprodukowane z prawdziwych syntetycznych baz olejowych (przynajmniej nie w sposób taki, jak produkty syntetyczne są wytwarzane), ale mają tylko pewne składniki wspólne dla produkcji tych baz olejowych. Dla producenta  pewnie wyglądałoby to głupio sklasyfikować je jako jedynie zwykłe oleje silnikowe. Dlatego chwytliwym hasłem stosowanym, mogącym podnieś sprzedasz danego typu oleju silnikowego jest podkreślenie, że oferowany produkt „spełnia” jakość i wymogi stawiane oleją syntetycznym.

Kropla

Dowodem na to może być fakt, że w przeprowadzonych testach w roku 2002 stwierdzono obecność związków mineralnych w oleju syntetycznym pewnej marki olejowej. Także część pozostałych testowanych produktów nie spełniała parametrów – zamiast podanego na opakowaniu 10W-40 olej odpowiadał klasie 15W-40, a tani olej półsyntetyczny z marketu okazał się w rzeczywistości mineralnym, jedynie wyprodukowanym w bardziej skomplikowanej technologii hydrokrakingu.

 

Oczywiście, że oleje bazowe są poddawane ekstremalnym procesom rafinacji zwanej hydrokrakingiem, ale to nie znaczy, że można je od razu zaliczyć do produktów w pełni syntetycznych. Z drugiej strony jest to całkowicie legalne i przemyślane dzianie firm olejowych, aby taki olej oznaczyć jako syntetyczny. Dlatego większość syntetycznych olei, jakie możemy znaleźć w naszych lokalnych sklepach będzie szczyciło się, że ich produkt posiada najwyższą jakość. Można przyjąć, że na pewno te oleje pochodzą z wysoko gatunkowych baz olejowych, ale nie są one w pełni syntetyczne w sposób, jaki większość ludzi to rozumie. Co więcej nie spełniają wymagań jakim stawia się najwyższej klasie olei, a mianowicie syntetycznym.

  

 

Jednak należy pamiętać, że technologia hydrokrakingu ma duży wpływ na jakość otrzymywanych olei bazowych. Proces hydrokrakingu charakteryzuje się zmianą struktury budowy łańcuchów  cząsteczek olei bazowych przez przerwanie i rozdrobnieniu wiązań tej struktury w związki bardzie stabilne. Takie zmniejszenia masy cząsteczkowej składników surowca oraz zmiany proporcji, w jakich te składniki występują  powoduje, że olej bazowy ma dużo lepszą izolacyjność cieplną i odporność na utlenianie, jak również lepszą zdolność do utrzymania właściwej lepkości przy szerokim zakresie temperatur -  w porównaniu do typowej mineralnej bazy olejowej.

 

Pomimo zastosowania procesów hydrokrakingu, nie da się do końca wyeliminować obecności zanieczyszczeń, które jednak są ograniczone do minimum, a właściwości, tak otrzymanych baz olejowych świadczy o wysokim poziomie jakościowym.

 

Komentarze
Komentarz do: Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?
Megamonter 2014-09-02 Odpowiedz
Wszystko świetnie, ale jak sprawdzić na jakiej bazie olejowej bazuje dany olej?

Komentarz do: Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?
bodzio 2016-04-05 Odpowiedz
Dlaczego w spisie olei niema oleju XADO,jest to olej z rewitalizantem o najwyższej klasie potwierdzonej międzynarodowymi testami i certyfikatami!!!!!!!!!!!

Komentarz do: Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?
niewidzę 2016-05-08 Odpowiedz
No i jak w końcu rozpoznać ten olej? czy to artykuł o niczym?

Komentarz do: Czy mój olej silnikowy to rzeczywiście syntetyk?
art 2017-07-16 Odpowiedz
Autor zapomniał dodać że tylko w Niemczech i Japonii producenci są zobligowani do pisania prawdy o bazie olejowej. Reszta może legalnie mijać się z prawdą.Dobrą bazę od razu widać w karcie charakterystyki.


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY