Porada
Historia marki Mobil
dodano: 2013-01-21 Kategoria: Historia marek olejowych
autor: Oleoo Tagi: historie marek olejowych

Historia marki Mobil

Firma została utworzona 30 listopada 1999 roku w wyniku połączenia dwóch przedsiębiorstw: Exxon oraz Mobil.

 

EXXON MOBIL – HISTORIA

 

Historia tej spółki zaczęła się już w 1859 roku. Wtedy to bowiem pułkownik Edwin Laurentine Drake z OilCreek kierował wierceniami w poszukiwaniu ropy naftowej w Titusville (stan Pensylwania). Szczęśliwym trafem z odwiertu zaczęła tryskać ropa.

 

W 1866 roku MatthewEwing oraz Hiram Bond Everest opatentowali nową metodę destylacji ropy naftowej w próżni. Panowie założyli również własną firmę w Rochester o nazwie VacuumOil Company. Ewing sprzedał swoje udziały wspólnikowi i tak powstało VaccumHarnessOils, produkujące nowe rodzaje olejów do konserwacji skór i smarów.

 

 mobil

 

W latach 70-tych XIX wieku VacuumOil Co. było zaopatrzeniowcem olejów do pierwszych w Stanach Zjednoczonych silników spalinowych. Tym sposobem firma zdobyła doświadczenie w branży motoryzacyjnej. W 1979 roku przedsiębiorstwo zostało sprzedane Johnowi D. Rockefellerowi i jego Standard Oil Company. Trzy lata później Rockefeller utworzył Standard Oil Trust (fuzja Standard Oil Co. oraz Vacuum Standard Oil). Tego samego roku powołano do życia Socony z siedzibą w Nowym Jorku (Standard Oil Company of New York). Socony sprzedawało naftę głównie do Chin. Pod koniec XIX wieku firma wyspecjalizowała się w produkcji oleju transformatorowego. W pierwszych amerykańskich autach używano olei Vacuum Co.

 

W 1911 roku Standard Oil podzielono na 33 mniejsze przedsiębiorstwa (w tym VacuumOil Company). Wtedy to zaczął się ogromny popyt na benzynę, gdyż nastąpił wielki rozwój branży motoryzacyjnej. W tym samym roku znakiem firmowym Standard Oil stał się Biały Pegaz, symbol siły i szybkości. Firma Socony zaczęła przejmować kolejne rafinerie. W 1934 roku zyskała nową nazwę: Socony - VacuumOil Co., Inc., obejmująca wówczas aż 43 stany. Jej szefem został John A. Brown. Jeszcze tego samego roku zarejestrowano czerwonego pegaza jako oficjalny znak handlowy.

 

Okres II wojny światowej przyniósł firmie wiele strat. Zatapiano statki, zaprzestano produkcji w europejskich rafineriach czy też niszczono zapasy oleju i paliwa. 5 lat po zakończeniu wojny odbudowano i unowocześniono rafinerie. Sprzedaż paliwa wzrosła wówczas o 150 %, ponieważ było ono niezbędne zniszczonej wojną Europie.

 

W roku 1955 nazwa firmy ponownie uległa zmianie i przekształciła się w Mobil Oil Co., Inc. Skupiono się wówczas na wydobywaniu ropy naftowej z jej złóż na Bliskim Wschodzie. Niestety wkrótce nastąpiły kłopoty firmy związane z załamaniem się koniunktury na rynkach paliwowych, a także nacjonalizacją przemysłu. W 1957 roku skończył się ten kryzys. Trzy lata potem powstało Mobil Chemical Co. Produkowało ono własne wynalazki i prowadziło badania nad surowcami ropy naftowej. Były to lakiery, farby, tworzywa sztuczne (polietylen), smary syntetyczne opakowania, itp. W 1959 roku pojawiła się nazwa Mobil, która jednocześnie stała się znakiem firmowym z charakterystycznym czerwonym „O”.

 

W latach 70-tych XX wieku stworzono w firmie Exploration &ProducingDivision, zajmujący się poszukiwaniami i eksploatacjami nowych złóż. Skierowano się wówczas w stronę Norwegii, Zatoki Meksykańskiej, Nigerii, Indonezji oraz rejonów Morza Północnego. W tamtym czasie rozwinęła się także produkcja chemiczna w Mobil Chemicals. Wprowadzono nowe technologie i nowe produkty (np. olej silnikowy MOBIL 1 w 1976 r.).

Po rewolucji irańskiej w 1978 roku Mobil zaczął inwestować w rejon Bliskiego Wschodu. Dzisiaj Mobil obecny jest w ponad 100 krajach oraz nawet w Arktyce. Działania firmy nie obejmują tylko tych związanych bezpośrednio z przetwórstwem ropy naftowej. Obecnie operujemy trzema nazwami tej marki: Exxon, Esso oraz Mobil.

 

W 1991 roku powstała pierwsza polska stacja benzynowa ESSO, mieszcząca się w Poznaniu. Mobil Oil Poland wprowadza na polski rynek produkty wytwarzane w rafineriach Mobil Oil usytuowane w Europie Zachodniej. Oferuje on oleje silnikowe do aut, oleje przekładniowe, płyny chłodzące oraz hamulcowe, a także smary.

 

Działania firmy opierają się na bezpośredniej współpracy ze stacjami obsługi, profesjonalnym doradztwie i wyposażeniu w urządzenia do ekologicznej wymiany oleju. Mobil Oil Poland może się poszczycić złotymi medalami na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz Certyfikatem Jakości ISO 9002 (jako pierwsza firma olejowa w Polsce). ExxonMobil jest w posiadaniu sześciu koncesji poszukiwawczych na terenie Polski.

 

Źródło: www.mobil.pl

 

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY