Porada
Historia marki Texaco
dodano: 2013-01-21 Kategoria: Historia marek olejowych
autor: Oleoo Tagi: historie marek olejowych

Historia marki Texaco

Firma Texaco przez lata znana jako The Texas Company, została założona w 1903 roku w Beaumont w Texasie przez nafciarza "Buckskin" i inwestora z Nowego Jorku, Arnolda Schlaeta. Rok wcześniej natknęli się na złoża "czarnego złota" w pobliżu Sour Lake w Teksasie. Firma o początkowym kapitale 3 milionów dolarów stanowiła zalążek późniejszego Texaco Inc.

 

Culinan i Schalet nie ograniczyli się do poszukiwania i wydobycia złóż ropy. Stopniowo zakres i działalności poszerzał się, obejmując wszystkie rodzaje działań współczesnej korporacji naftowej. Dla wykorzystania bogatych zasobów ropy, firma wybudowała pierwszą rafinerię w Port Arthur w Teksasie, następnie stworzyła system sprzedaży detalicznej produktów naftowych. Wraz z nabyciem firmy California Petroleum Corporation w 1928 roku, Texaco stało się wiodącą firmą naftową we wszystkich 48 stanach USA. Do końca pierwszej dekady dwudziestego wieku produkty z czerwoną gwiazdą Texaco weszły na rynki Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji.

 

 texaco

 

Po pierwszej wojnie światowej Texaco opracowało proces rafinacji Holmesa Manley`a - pierwszy "ciągły" proces rafinacji ropy naftowej - który znacznie zwiększył produkcję benzyny z każdej baryłki ropy naftowej.

 

W 10 października 2001 została sfinansowana gigantyczna fuzja pomiędzy Texaco i Chevronem - powstał nowy energetyczny koncern ChevronCorporation. Obie firmy utworzyły piątą co do wielkości kompanię energetyczną na świecie.

 

Źródło: www.texacopolska.pl

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY